Copal Electronics SM-42TA203
SM-42TA203 picture photo
Mfg. Part Number
SM-42TA203
Brief Description
TRIMMER 20K OHM 0.25W SMD
Datasheet Download
SM-42TA203.pdf
Availability of SM-42TA203
QUANTITY
SM-42TA203 Order Process
Ship out your order
Specifications of SM-42TA203
Internal Part NumberEIS-SM-42TA203
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCopal - SMD Trimmer Potentiometers
3D ModelSM-42TA203
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)20k
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns11
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleJ Lead
Size / DimensionSquare - 0.189" L x 0.181" W x 0.146" H (4.80mm x 4.60mm x 3.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SM-42TA203
Related LinksSM-42, SM-42TA203 Datasheet, Copal Electronics Distributor
SM-42TA203 Details Description
Related parts for SM-42TA203
ROUND SPACER #6 NYLON 13/16" datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
RES SMD 887 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 30V 3.8A 6MICROFET datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 51 TYPED 38POS datasheet.pdf
RES 0.06 OHM 2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 384KB FLASH 44LQFP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
LENS 4POS 50 X 50MM SQ 5.18MM H datasheet.pdf