Copal Electronics SM-42TA502
SM-42TA502 picture photo
Mfg. Part Number
SM-42TA502
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 5K OHM 0.25W SMD
Datasheet Download
SM-42TA502.pdf
Availability of SM-42TA502
QUANTITY
SM-42TA502 Order Process
Ship out your order
Specifications of SM-42TA502
Internal Part NumberEIS-SM-42TA502
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCopal - SMD Trimmer Potentiometers
3D ModelSM-42TA502
Standard Package500
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesSM42
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5k
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns11
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleJ Lead
Size / DimensionSquare - 0.189" L x 0.181" W x 0.146" H (4.80mm x 4.60mm x 3.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SM-42TA502
Related LinksSM-42, SM-42TA502 Datasheet, Copal Electronics Distributor
SM-42TA502 Details Description
Related parts for SM-42TA502
CIR BRKR THRM 4A 250VAC 48VDC datasheet.pdf
FUSE GLASS 250MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
RES SMD 2.2M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC REG LDO 12V 1A D2PAK datasheet.pdf
CONV DC/DC 300W 12V 25A NEG LOG datasheet.pdf
Crystal 20.0000MHz 30ppm 18pF 50 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 1KV Z5U RADIAL datasheet.pdf
39 MODII HDR SRST UNSHRD STKG datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 10V SMD datasheet.pdf