Copal Electronics SM-42TB104
SM-42TB104 picture photo
Mfg. Part Number
SM-42TB104
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 100K OHM 0.25W SMD
Datasheet Download
SM-42TB104.pdf
Availability of SM-42TB104
QUANTITY
SM-42TB104 Order Process
Ship out your order
Specifications of SM-42TB104
Internal Part NumberEIS-SM-42TB104
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCopal - SMD Trimmer Potentiometers
3D ModelSM-42TB104
Standard Package500
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesSM42
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100k
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns11
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleGull Wing
Size / DimensionSquare - 0.189" L x 0.181" W x 0.154" H (4.80mm x 4.60mm x 3.90mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SM-42TB104
Related LinksSM-42, SM-42TB104 Datasheet, Copal Electronics Distributor
SM-42TB104 Details Description
Related parts for SM-42TB104
WIRE HARNESS NYL NAT 3/4 X .08" datasheet.pdf
CABLE 3COND 28AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
IC FIFO SS 32768X36 6NS 144-BGA datasheet.pdf
CONN MEM SKT 204POS DDR3 SODIMM datasheet.pdf
LED COOL WHT CLEAR 3.2MM RND T/H datasheet.pdf
CONN RCPT 4 POS CBL MNT W/SCKT datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
TERM BLOCK MOD SPRING-CAGE 64POS datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 3.3V 3W datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CAP CER 91PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf