Copal Electronics SM-42TB502
SM-42TB502 picture photo
Mfg. Part Number
SM-42TB502
Brief Description
TRIMMER 5K OHM 0.25W SMD
Datasheet Download
SM-42TB502.pdf
Availability of SM-42TB502
QUANTITY
SM-42TB502 Order Process
Ship out your order
Specifications of SM-42TB502
Internal Part NumberEIS-SM-42TB502
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCopal - SMD Trimmer Potentiometers
3D ModelSM-42TB502
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5k
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns11
Adjustment TypeSide Adjustment
Termination StyleGull Wing
Size / DimensionSquare - 0.189" L x 0.181" W x 0.154" H (4.80mm x 4.60mm x 3.90mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SM-42TB502
Related LinksSM-42, SM-42TB502 Datasheet, Copal Electronics Distributor
SM-42TB502 Details Description
Related parts for SM-42TB502
IC REG LDO 1.2V 3A TO263 datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS .100" SNGL VERT datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 2POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC LED Driver Linear PWM Dimming 42mA Backlight 14-WSON (4x3) datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS VERT BLK datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf
381 TB SOCKET VERTICAL datasheet.pdf
2.5 V to 5.0 V Micropower, Precision Series Mode Voltage References IC datasheet.pdf