Copal Electronics SM-43TB200
SM-43TB200 picture photo
Mfg. Part Number
SM-43TB200
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 20 OHM 0.25W SMD
Datasheet Download
SM-43TB200.pdf
Availability of SM-43TB200
QUANTITY
SM-43TB200 Order Process
Ship out your order
Specifications of SM-43TB200
Internal Part NumberEIS-SM-43TB200
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCopal - SMD Trimmer Potentiometers
3D ModelSM-43TB200
Standard Package500
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesSM43
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)20
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns5
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleGull Wing
Size / DimensionSquare - 0.189" L x 0.181" W x 0.154" H (4.80mm x 4.60mm x 3.90mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SM-43TB200
Related LinksSM-43, SM-43TB200 Datasheet, Copal Electronics Distributor
SM-43TB200 Details Description
Related parts for SM-43TB200
CONN EDGECARD 10POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 100MHZ 119BGA datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS WALL MNT SCKT datasheet.pdf
RES 19.1 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 350MA 1005 datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf
TURRET HEAD datasheet.pdf
XFMR FLYBACK EP10 SM 8 PIN datasheet.pdf
3 ROW R/A RECEPT SOLDER GP datasheet.pdf
RES CHAS MNT 5 OHM 1% 200W datasheet.pdf