Copal Electronics SM-43TX205
SM-43TX205 picture photo
Mfg. Part Number
SM-43TX205
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 2M OHM 0.25W SMD
Datasheet Download
SM-43TX205.pdf
Availability of SM-43TX205
QUANTITY
SM-43TX205 Order Process
Ship out your order
Specifications of SM-43TX205
Internal Part NumberEIS-SM-43TX205
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCopal - SMD Trimmer Potentiometers
3D ModelSM-43TX205
Standard Package200
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesSM43
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2M
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns5
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleGull Wing
Size / DimensionSquare - 0.189" L x 0.138" W x 0.201" H (4.80mm x 3.50mm x 5.10mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SM-43TX205
Related LinksSM-43, SM-43TX205 Datasheet, Copal Electronics Distributor
SM-43TX205 Details Description
Related parts for SM-43TX205
IDC CABLE - CSC20S/AE20M/CPC20S datasheet.pdf
TRIMMER 3K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
WLAN ANTENNA 802.11 8X3X1.3MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CONN HEADER 30POS STR DUAL .100" datasheet.pdf
IC FPGA 133 I/O 256BGA datasheet.pdf
CONN HDR 80POS 1.27MM datasheet.pdf
CONN RECEPT 52POS 1.27MM datasheet.pdf
RES SMD 13.8K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 1.9A 67.2 MOHM SMD datasheet.pdf
Connector Receptacle USB TypeA 2.0 4 Position Panel Mount, Through Hole datasheet.pdf