Vishay/Dale SM-5470R0FE6
SM-5470R0FE6 picture photo
Mfg. Part Number
SM-5470R0FE6
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 470 OHM 1% 5W
Datasheet Download
SM-5470R0FE6.pdf
Availability of SM-5470R0FE6
QUANTITY
SM-5470R0FE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of SM-5470R0FE6
Internal Part NumberEIS-SM-5470R0FE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package180
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesSM
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)470
Tolerance±1%
Power (Watts)4W
CompositionWirewound
Features-
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / Case8230 J-Lead
Supplier Device PackageSM-5
Size / Dimension0.820" L x 0.295" W (20.83mm x 7.49mm)
Height0.305" (7.75mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SM-5470R0FE6
Related LinksSM-547, SM-5470R0FE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
SM-5470R0FE6 Details Description
Related parts for SM-5470R0FE6
IC PWM HIGH-SIDE SWITCH 8-DIP datasheet.pdf
CONN RECEPT 9POS 22AWG MTA156 datasheet.pdf
TRANS NPN 60V 0.5A SC70-3 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY RF TRP 15V SOT363 datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10V 10% 0805 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 10 OHM 5% 1200W datasheet.pdf
TVS DIODE 40VWM 71.19VC P600 datasheet.pdf
CABLE 10COND 24AWG SHLD 100' datasheet.pdf
RES 6K OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf