Vishay/Dale SM-5R5600FE6
SM-5R5600FE6 picture photo
Mfg. Part Number
SM-5R5600FE6
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.56 OHM 1% 5W
Datasheet Download
SM-5R5600FE6.pdf
Availability of SM-5R5600FE6
QUANTITY
SM-5R5600FE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of SM-5R5600FE6
Internal Part NumberEIS-SM-5R5600FE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package180
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesSM
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.56
Tolerance±1%
Power (Watts)4W
CompositionWirewound
Features-
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / Case8230 J-Lead
Supplier Device PackageSM-5
Size / Dimension0.820" L x 0.295" W (20.83mm x 7.49mm)
Height0.305" (7.75mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SM-5R5600FE6
Related LinksSM-5R5, SM-5R5600FE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
SM-5R5600FE6 Details Description
Related parts for SM-5R5600FE6
TVS DIODE 58.1VWM 92VC DO204AC datasheet.pdf
RES SMD 215 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR ULV RESET SOT23-5 datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS R/A 1.25MM T/H datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 20V 10% 2910 datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 100V 10% BP 1210 datasheet.pdf
2MM HDM DC STACKING MOD ST 30AU datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CB BTS FT 4 ASY datasheet.pdf
CONN HEADER 34 POS 2.54 datasheet.pdf