Ohmite SM102031001JE
SM102031001JE picture photo
Mfg. Part Number
SM102031001JE
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1K OHM 1W 5% RADIAL
Datasheet Download
SM102031001JE.pdf
Availability of SM102031001JE
QUANTITY
SM102031001JE Order Process
Ship out your order
Specifications of SM102031001JE
Internal Part NumberEIS-SM102031001JE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Voltage Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesSlim-Mox
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1k
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.580" L x 0.100" W (14.73mm x 2.54mm)
Height0.340" (8.64mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SM102031001JE
Related LinksSM1020, SM102031001JE Datasheet, Ohmite Distributor
SM102031001JE Details Description
Related parts for SM102031001JE
OSC 5.0V PROG TTL PWRDN 50PPM datasheet.pdf
CONN HEADER 34POS .100" STR GOLD datasheet.pdf
CONN PLUG STRAIGHT 23POS W/PIN datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 18V datasheet.pdf
TERM BLOCK 5.08MM 3POS SIDE ENTY datasheet.pdf
FIXED IND 3.9UH 410MA 590 MOHM datasheet.pdf
PLUG FWE 3.81MM EMATE-E1 GOLD datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
SOCKET ASSEMBLY PRESS FIT SIZE 4 datasheet.pdf
CTV 99C MIXED(TWIN) SKT PLUG datasheet.pdf
1000UF 25V 16X16X21 MM 125C 5000 datasheet.pdf