Littelfuse SM15-02HTG
SM15-02HTG picture photo
Mfg. Part Number
SM15-02HTG
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 15VWM 30VC SOT23-3
Datasheet Download
SM15-02HTG.pdf
Availability of SM15-02HTG
QUANTITY
SM15-02HTG Order Process
Ship out your order
Specifications of SM15-02HTG
Internal Part NumberEIS-SM15-02HTG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTVS Diode Arrays - ESD Suppressors for I/O Interfaces
Featured ProductSM Series TVS Diode Array 5-36 V AEC-Q / General Purpose ESD Protection
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, SM, SPA®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels2
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)15V (Max)
Voltage - Breakdown (Min)-
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp30V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)10A (8/20µs)
Power - Peak Pulse400W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency100pF @ 1MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device PackageSOT-23-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SM15-02HTG
Related LinksSM15-, SM15-02HTG Datasheet, Littelfuse Distributor
SM15-02HTG Details Description
Related parts for SM15-02HTG
RES SMD 73.2 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN MALE M12 4POS STR FRONT MT datasheet.pdf
EXTRACTION TOOL FOR DYNAMIC 1000 datasheet.pdf
IC DAC 8BIT I2C OCTAL 16MSOP datasheet.pdf
OPTOISOLTR 5KV TRANSISTOR 4-SOP datasheet.pdf
GPC/GPS SET OF WALL PLATES datasheet.pdf
MICROFIT 3.0 VERT THRHOLE DR 30A datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 55POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
TWZR PAIR CONICAL SHARP 1.0MM datasheet.pdf