Riedon SM15-100KB
SM15-100KB picture photo
Mfg. Part Number
SM15-100KB
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 100K OHM 0.175W 0.1% AXIAL
Datasheet Download
SM15-100KB.pdf
Availability of SM15-100KB
QUANTITY
SM15-100KB Order Process
Ship out your order
Specifications of SM15-100KB
Internal Part NumberEIS-SM15-100KB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured Productprecision-wirewound-resistors-in-axial-and-radial-packages
Standard Package25
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
Series100/SM/PC
PackagingBulk
Resistance (Ohms)100k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.175W
CompositionWirewound
Features-
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 145°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.185" Dia x 0.374" L (4.70mm x 9.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SM15-100KB
Related LinksSM15-, SM15-100KB Datasheet, Riedon Distributor
SM15-100KB Details Description
Related parts for SM15-100KB
FIXED IND 3.3UH 2.64A 38.4 MOHM datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 25A 240V datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 3/8-24UNF .5-4.5V datasheet.pdf
RES SMD 4.7 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 25W datasheet.pdf
CAP TANT 56UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
VMODMIB VHDCI INTERFACE BOARD datasheet.pdf
DIODE ZENER 22V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
FIXED IND 3.7NH 200MA 500 MOHM datasheet.pdf
CAP FILM 2500VDC 0.0018UF RADIAL datasheet.pdf