Riedon SM15-100KB
SM15-100KB picture photo
Mfg. Part Number
SM15-100KB
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 100K OHM 0.175W 0.1% AXIAL
Datasheet Download
SM15-100KB.pdf
Availability of SM15-100KB
QUANTITY
SM15-100KB Order Process
Ship out your order
Specifications of SM15-100KB
Internal Part NumberEIS-SM15-100KB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured Productprecision-wirewound-resistors-in-axial-and-radial-packages
Standard Package25
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
Series100/SM/PC
PackagingBulk
Resistance (Ohms)100k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.175W
CompositionWirewound
Features-
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 145°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.185" Dia x 0.374" L (4.70mm x 9.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SM15-100KB
Related LinksSM15-, SM15-100KB Datasheet, Riedon Distributor
SM15-100KB Details Description
Related parts for SM15-100KB
ADM60T/AE60M/ADM60T datasheet.pdf
IC REG LDO 1.85V/2.9V 0.3A 10DFN datasheet.pdf
FIXED IND 270NH 975MA 160 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
V850ES SG2 IECUBE 100 QFP S-TYPE datasheet.pdf
RES 45.9 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 9.31K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 1.59A 115 MOHM datasheet.pdf
CONN STACKER datasheet.pdf
IC OSC VCXO 125MHZ 6-CLCC datasheet.pdf