Riedon SM15-250RX
SM15-250RX picture photo
Mfg. Part Number
SM15-250RX
Brief Description
RES 250 OHM 0.175W 0.01% AXIAL
Datasheet Download
SM15-250RX.pdf
Availability of SM15-250RX
QUANTITY
SM15-250RX Order Process
Ship out your order
Specifications of SM15-250RX
Internal Part NumberEIS-SM15-250RX
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured Productprecision-wirewound-resistors-in-axial-and-radial-packages
Standard Package25
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
Series100/SM/PC
PackagingBulk
Resistance (Ohms)250
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.175W
CompositionWirewound
Features-
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 145°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.185" Dia x 0.374" L (4.70mm x 9.50mm)
Height-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SM15-250RX
Related LinksSM15-, SM15-250RX Datasheet, Riedon Distributor
SM15-250RX Details Description
Related parts for SM15-250RX
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN BNC JACK R/A 50 OHM PCB datasheet.pdf
IC DIFF LINE DVR/RCVR HS 14TSSOP datasheet.pdf
FAN FILTER 115V 170W LT GREY datasheet.pdf
Connector Receptacle, Elevated Socket 44 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
IC FPGA 87 I/O 132QFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
3900UF 63V 25,4X45 datasheet.pdf