Riedon SM15-350RB
SM15-350RB picture photo
Mfg. Part Number
SM15-350RB
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 350 OHM 0.175W 0.1% AXIAL
Datasheet Download
SM15-350RB.pdf
Availability of SM15-350RB
QUANTITY
SM15-350RB Order Process
Ship out your order
Specifications of SM15-350RB
Internal Part NumberEIS-SM15-350RB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured Productprecision-wirewound-resistors-in-axial-and-radial-packages
Standard Package25
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
Series100/SM/PC
PackagingBulk
Resistance (Ohms)350
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.175W
CompositionWirewound
Features-
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 145°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.185" Dia x 0.374" L (4.70mm x 9.50mm)