Riedon SM15-50KB
SM15-50KB picture photo
Mfg. Part Number
SM15-50KB
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 50K OHM 0.175W 0.1% AXIAL
Datasheet Download
SM15-50KB.pdf
Availability of SM15-50KB
QUANTITY
SM15-50KB Order Process
Ship out your order
Specifications of SM15-50KB
Internal Part NumberEIS-SM15-50KB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured Productprecision-wirewound-resistors-in-axial-and-radial-packages
Standard Package25
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
Series100/SM/PC
PackagingBulk
Resistance (Ohms)50k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.175W
CompositionWirewound
Features-
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 145°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.185" Dia x 0.374" L (4.70mm x 9.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SM15-50KB
Related LinksSM15, SM15-50KB Datasheet, Riedon Distributor
SM15-50KB Details Description
Related parts for SM15-50KB
IC FPGA 382 I/O 484FBGA datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS 3MM SMD 0.5MM datasheet.pdf
RES MO 2W 3.3K OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR 75PSIS 7/16 UNF 5V MINI datasheet.pdf
FIXED IND 8.2MH 50MA 24.5 OHM TH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
RES 18M OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
500VAC T D MIDGET 7A W TABS datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 10% 310VAC AXIAL datasheet.pdf