Vishay Semiconductor/Diodes Division SM15T10CA-E3/57T
SM15T10CA-E3/57T picture photo
Mfg. Part Number
SM15T10CA-E3/57T
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 8.55VWM 14.5VC SMC
Datasheet Download
SM15T10CA-E3/57T.pdf
Availability of SM15T10CA-E3/57T
QUANTITY
SM15T10CA-E3/57T Order Process
Ship out your order
Specifications of SM15T10CA-E3/57T
Internal Part NumberEIS-SM15T10CA-E3/57T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package850
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesSM15T, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)8.55V
Voltage - Breakdown (Min)9.5V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp14.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)103A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AB, SMC
Supplier Device PackageDO-214AB (SMCJ)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SM15T10CA-E3/57T
Related LinksSM15T10C, SM15T10CA-E3/57T Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SM15T10CA-E3/57T Details Description
Related parts for SM15T10CA-E3/57T
FIXED IND 150UH 2.33A 100 MOHM datasheet.pdf
QKE HDR datasheet.pdf
IC DRVR/RCVR RS-232MULTCH28TSSOP datasheet.pdf
CAP MICA 33PF 5% 500V 1210 datasheet.pdf
CAP CER 0.18UF 250V X7R 1812 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V/3.3V 10DFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
LED LUXEON REBEL AMBER SMD datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 50V 200MA SOD80 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf