ST SM15T10CA
SM15T10CA picture photo
Mfg. Part Number
SM15T10CA
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 8.55VWM 18.6VC SMC
Datasheet Download
SM15T10CA.pdf
Availability of SM15T10CA
QUANTITY
SM15T10CA Order Process
Ship out your order
Specifications of SM15T10CA
Internal Part NumberEIS-SM15T10CA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSM15T View All Specifications
Featured ProductLifePlus ED Series of Solid-State Relays
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesSM15T, TRANSIL™
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)8.55V
Voltage - Breakdown (Min)9.5V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp18.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)538A (8/20µs)
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AB, SMC
Supplier Device PackageSMC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SM15T10CA
Related LinksSM15, SM15T10CA Datasheet, ST Distributor
SM15T10CA Details Description
Related parts for SM15T10CA
LED RED DIFF 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
DUCT WIRE SLOT PVC WHITE 3" datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 81BGA datasheet.pdf
IC SHIFT REGISTER 1-64BIT 16SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
IC AMP AUDIO CLASS D BTL 36HSSOP datasheet.pdf
GK NICU PTAF TPE HB REC datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X12MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf