Vishay Semiconductor/Diodes Division SM15T12CA-M3/57T
SM15T12CA-M3/57T picture photo
Mfg. Part Number
SM15T12CA-M3/57T
Brief Description
TVS DIODE 10.2VWM 16.7VC DO-214A
Datasheet Download
SM15T12CA-M3/57T.pdf
Availability of SM15T12CA-M3/57T
QUANTITY
SM15T12CA-M3/57T Order Process
Ship out your order
Specifications of SM15T12CA-M3/57T
Internal Part NumberEIS-SM15T12CA-M3/57T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package850
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesSM15T, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)10.2V
Voltage - Breakdown (Min)11.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp16.7V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)90A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AB, SMC
Supplier Device PackageDO-214AB (SMCJ)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SM15T12CA-M3/57T
Related LinksSM15T12C, SM15T12CA-M3/57T Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SM15T12CA-M3/57T Details Description
Related parts for SM15T12CA-M3/57T
RELAY OPTO AC/DC 400V 120MA 8SMD datasheet.pdf
IC DETECTOR VOLT 2.0V ODRN 4SOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .125 SQ WW datasheet.pdf
CAP FEEDTHRU 47PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
RES SMD 931 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 18-36VIN 12VOUT datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 39POS 0.30MM R/A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
RES 15K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf