ST SM15T12CA
SM15T12CA picture photo
Mfg. Part Number
SM15T12CA
Brief Description
TVS DIODE 10.2VWM 21.7VC SMC
Datasheet Download
SM15T12CA.pdf
Availability of SM15T12CA
QUANTITY
SM15T12CA Order Process
Ship out your order
Specifications of SM15T12CA
Internal Part NumberEIS-SM15T12CA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSM15T View All Specifications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesSM15T, TRANSIL™
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)10.2V
Voltage - Breakdown (Min)11.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp21.7V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)461A (8/20µs)
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AB, SMC
Supplier Device PackageSMC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SM15T12CA
Related LinksSM15, SM15T12CA Datasheet, ST Distributor
SM15T12CA Details Description
Related parts for SM15T12CA
RES 390 OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 9POS .100" SNGL GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 10.7K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
RES SMD 777 OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
MOUNT MAGN 3/4" RG58A UHFM datasheet.pdf
SWITCH DIP SMD datasheet.pdf
NETWORK CARD FOR 24V TH SERIES datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS PNL MNT SLDR datasheet.pdf