Vishay Semiconductor/Diodes Division SM15T15A-E3/57T
SM15T15A-E3/57T picture photo
Mfg. Part Number
SM15T15A-E3/57T
Brief Description
TVS DIODE 12.8VWM 21.2VC SMC
Datasheet Download
SM15T15A-E3/57T.pdf
Availability of SM15T15A-E3/57T
QUANTITY
SM15T15A-E3/57T Order Process
Ship out your order
Specifications of SM15T15A-E3/57T
Internal Part NumberEIS-SM15T15A-E3/57T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package850
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesSM15T, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)12.8V
Voltage - Breakdown (Min)14.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp21.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)71A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)