Vishay Semiconductor/Diodes Division SM15T18CA-E3/57T
SM15T18CA-E3/57T picture photo
Mfg. Part Number
SM15T18CA-E3/57T
Brief Description
TVS DIODE 15.3VWM 25.2VC SMC
Datasheet Download
SM15T18CA-E3/57T.pdf
Availability of SM15T18CA-E3/57T
QUANTITY
SM15T18CA-E3/57T Order Process
Ship out your order
Specifications of SM15T18CA-E3/57T
Internal Part NumberEIS-SM15T18CA-E3/57T
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)15.3V
Voltage - Breakdown (Min)17.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp25.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)59.5A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SM15T18CA-E3/57T
Related LinksSM15T18C, SM15T18CA-E3/57T Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SM15T18CA-E3/57T Details Description
Related parts for SM15T18CA-E3/57T
MOSFET N-CH 55V 75A TO220AB datasheet.pdf
RES SMD 6.2M OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
BQ27350EVM datasheet.pdf
IC REG LDO 10V 1A TO220-3 datasheet.pdf
RES SMD 69.8K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
RES 140 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC ADC 10BIT 1GSPS DUAL 292-BGA datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 50X40X12.7MM XCUT datasheet.pdf
CAP TANT POLY 1000UF 50V CHA MNT datasheet.pdf