Vishay Semiconductor/Diodes Division SM15T27A-E3/9AT
SM15T27A-E3/9AT picture photo
Mfg. Part Number
SM15T27A-E3/9AT
Brief Description
TVS DIODE 23.1VWM 37.5VC SMC
Datasheet Download
SM15T27A-E3/9AT.pdf
Availability of SM15T27A-E3/9AT
QUANTITY
SM15T27A-E3/9AT Order Process
Ship out your order
Specifications of SM15T27A-E3/9AT
Internal Part NumberEIS-SM15T27A-E3/9AT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesSM15T, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)23.1V
Voltage - Breakdown (Min)25.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp37.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)40A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AB, SMC
Supplier Device PackageDO-214AB (SMCJ)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SM15T27A-E3/9AT
Related LinksSM15T27, SM15T27A-E3/9AT Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SM15T27A-E3/9AT Details Description
Related parts for SM15T27A-E3/9AT
RES 3.6 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 130W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 8POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 15VIN 09VOUT datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS DL R/A 4.75MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 25W datasheet.pdf
RES 1.5M OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 352K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 120K OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS PNL MNT datasheet.pdf
HDR VERT MALE 508MM 5C MTG ENDS datasheet.pdf