Vishay Semiconductor/Diodes Division SM15T36CA-M3/9AT
SM15T36CA-M3/9AT picture photo
Mfg. Part Number
SM15T36CA-M3/9AT
Brief Description
TVS DIODE 30.8VWM 49.9VC DO-214A
Datasheet Download
SM15T36CA-M3/9AT.pdf
Availability of SM15T36CA-M3/9AT
QUANTITY
SM15T36CA-M3/9AT Order Process
Ship out your order
Specifications of SM15T36CA-M3/9AT
Internal Part NumberEIS-SM15T36CA-M3/9AT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesSM15T, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)30.8V
Voltage - Breakdown (Min)34.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp49.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)30A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AB, SMC
Supplier Device PackageDO-214AB (SMCJ)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SM15T36CA-M3/9AT
Related LinksSM15T36C, SM15T36CA-M3/9AT Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SM15T36CA-M3/9AT Details Description
Related parts for SM15T36CA-M3/9AT
Connector Header 26 Position 0.100" (2.54mm) Tin Surface Mount datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 24V datasheet.pdf
RES SMD 8.2K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN SPADE 22-16AWG #2 SOLIS datasheet.pdf
CAP FILM 4700PF 3% 2KVDC RADIAL datasheet.pdf
RES 29.4 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 81POS GOLD datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
AV SWITCH ROLLER LEVER SPST NO datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
FUSE 1000VDC 8 AMP INLINE MIDG datasheet.pdf