ST SM15T36CA
SM15T36CA picture photo
Mfg. Part Number
SM15T36CA
Brief Description
TVS DIODE 30.8VWM 64.3VC SMC
Datasheet Download
SM15T36CA.pdf
Availability of SM15T36CA
QUANTITY
SM15T36CA Order Process
Ship out your order
Specifications of SM15T36CA
Internal Part NumberEIS-SM15T36CA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSM15T View All Specifications
Featured ProductLifePlus ED Series of Solid-State Relays
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesSM15T, TRANSIL™
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)30.8V
Voltage - Breakdown (Min)34.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp64.3V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)156A (8/20µs)
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)