ST SM15T68A
SM15T68A picture photo
Mfg. Part Number
SM15T68A
Brief Description
TVS DIODE 58.1VWM 121VC SMC
Datasheet Download
SM15T68A.pdf
Availability of SM15T68A
QUANTITY
SM15T68A Order Process
Ship out your order
Specifications of SM15T68A
Internal Part NumberEIS-SM15T68A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSM15T View All Specifications
Featured ProductTransil™ Protection Devices
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesSM15T, TRANSIL™
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)58.1V
Voltage - Breakdown (Min)64.6V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp121V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)83A (8/20µs)
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AB, SMC
Supplier Device PackageSMC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SM15T68A
Related LinksSM15, SM15T68A Datasheet, ST Distributor
SM15T68A Details Description
Related parts for SM15T68A
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .156 WW datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 100POS WALL MT PIN datasheet.pdf
IC OPAMP GP 3MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 25A 250VAC 32VDC datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
HEX STANDOFF 10-32 S STEEL 3/4" datasheet.pdf
GDT 300V 20% 10KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
IC WIRELESS PWR RCVR 48WLCSP datasheet.pdf
CAP FILM 18NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf
MKP 7UF 5% 1000VDC DRAWING T8 datasheet.pdf