Vishay Semiconductor/Diodes Division SM15T68CA-M3/9AT
SM15T68CA-M3/9AT picture photo
Mfg. Part Number
SM15T68CA-M3/9AT
Brief Description
TVS DIODE 58.1VWM 92VC DO-214AB
Datasheet Download
SM15T68CA-M3/9AT.pdf
Availability of SM15T68CA-M3/9AT
QUANTITY
SM15T68CA-M3/9AT Order Process
Ship out your order
Specifications of SM15T68CA-M3/9AT
Internal Part NumberEIS-SM15T68CA-M3/9AT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesSM15T, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)58.1V
Voltage - Breakdown (Min)64.6V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp92V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)16.3A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AB, SMC
Supplier Device PackageDO-214AB (SMCJ)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SM15T68CA-M3/9AT
Related LinksSM15T68C, SM15T68CA-M3/9AT Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SM15T68CA-M3/9AT Details Description
Related parts for SM15T68CA-M3/9AT
SWITCH MINI SPDT HINGE LVR.187QC datasheet.pdf
IC CTRLR SYNC BUCK DUAL 32QFN datasheet.pdf
CONN RCPT 26 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 50W datasheet.pdf
TERM BLK SKT 3POS 2.36MM datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 16A 8ULTRASO datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
MICRO FINE CHISEL 30 0.6MM datasheet.pdf
SLW WRITE-ON TAPE REFILL datasheet.pdf
RECPT ASSY MPD 4 POS HI PWR datasheet.pdf