Vishay Semiconductor/Diodes Division SM15T6V8CA-E3/57T
SM15T6V8CA-E3/57T picture photo
Mfg. Part Number
SM15T6V8CA-E3/57T
Brief Description
TVS DIODE 5.8VWM 10.5VC SMC
Datasheet Download
SM15T6V8CA-E3/57T.pdf
Availability of SM15T6V8CA-E3/57T
QUANTITY
SM15T6V8CA-E3/57T Order Process
Ship out your order
Specifications of SM15T6V8CA-E3/57T
Internal Part NumberEIS-SM15T6V8CA-E3/57T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package850
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesSM15T, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)5.8V
Voltage - Breakdown (Min)6.45V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp10.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)143A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AB, SMC
Supplier Device PackageDO-214AB (SMCJ)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SM15T6V8CA-E3/57T
Related LinksSM15T6V8, SM15T6V8CA-E3/57T Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SM15T6V8CA-E3/57T Details Description
Related parts for SM15T6V8CA-E3/57T
CONN HEADER .100 DUAL STR 30POS datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
RES SMD 35.7K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG DUAL 14SOIC datasheet.pdf
SWITCH DIP RECESS RCKR SLD 3POS datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS 1.5 SERIES GRAY datasheet.pdf
FILTER LC HIGH FREQ 470PF 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 150W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS SKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 30POS SKT datasheet.pdf
1.25MM F/F ON 26AWG 150MM datasheet.pdf