Vishay Semiconductor/Diodes Division SM15T6V8CA-M3/57T
SM15T6V8CA-M3/57T picture photo
Mfg. Part Number
SM15T6V8CA-M3/57T
Brief Description
TVS DIODE 5.8VWM 10.5VC DO-214AB
Datasheet Download
SM15T6V8CA-M3/57T.pdf
Availability of SM15T6V8CA-M3/57T
QUANTITY
SM15T6V8CA-M3/57T Order Process
Ship out your order
Specifications of SM15T6V8CA-M3/57T
Internal Part NumberEIS-SM15T6V8CA-M3/57T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package850
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesSM15T, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)5.8V
Voltage - Breakdown (Min)6.45V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp10.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)143A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AB, SMC
Supplier Device PackageDO-214AB (SMCJ)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SM15T6V8CA-M3/57T
Related LinksSM15T6V8, SM15T6V8CA-M3/57T Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SM15T6V8CA-M3/57T Details Description
Related parts for SM15T6V8CA-M3/57T
IC MUX/DEMUX DUAL 4X1 16SOIC datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV OPEN COLL 8DIP datasheet.pdf
LED BLUE 0402 SMD datasheet.pdf
CONN MOD JACK 6P6C R/A UNSHLD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS SKT datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2 NYLON 92MM datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 512KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 143MA 5.9 OHM SMD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 1A AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.6V 1W PMDU datasheet.pdf