Microsemi Commercial Components SM16LC08CE3/TR13
SM16LC08CE3/TR13 picture photo
Mfg. Part Number
SM16LC08CE3/TR13
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 8VWM 13.4VC 16SOIC
Datasheet Download
SM16LC08CE3/TR13.pdf
Availability of SM16LC08CE3/TR13
QUANTITY
SM16LC08CE3/TR13 Order Process
Ship out your order
Specifications of SM16LC08CE3/TR13
Internal Part NumberEIS-SM16LC08CE3/TR13
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels8
Voltage - Reverse Standoff (Typ)8V
Voltage - Breakdown (Min)8.5V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp13.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)5A (8/20µs)
Power - Peak Pulse300W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency25pF @ 1MHz
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package16-SO
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SM16LC08CE3/TR13
Related LinksSM16LC08, SM16LC08CE3/TR13 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
SM16LC08CE3/TR13 Details Description
Related parts for SM16LC08CE3/TR13
OSC XO 12.80MHZ CMOS PC PIN datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 160MA 6 OHM SMD datasheet.pdf
FUSE MOD 300A 700V BLADE datasheet.pdf
CONN RECEPTACLE 6POS MALE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
E2 DIE .110 AVIK 16-14 MMZ-203 datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 100V 2W SMBJ datasheet.pdf
AM5 SWITCH .1A SPDT SIM RLLR LVR datasheet.pdf
TV 11C 11#16 PIN RECP datasheet.pdf
680UF 16V 15X30MM 125C 8000H datasheet.pdf