Microsemi Commercial Components SM16LC15CE3/TR13
SM16LC15CE3/TR13 picture photo
Mfg. Part Number
SM16LC15CE3/TR13
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 15VWM 30VC SO16
Datasheet Download
SM16LC15CE3/TR13.pdf
Availability of SM16LC15CE3/TR13
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SM16LC15CE3/TR13 Order Process
Ship out your order
Specifications of SM16LC15CE3/TR13
Internal Part NumberEIS-SM16LC15CE3/TR13
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels8
Voltage - Reverse Standoff (Typ)15V
Voltage - Breakdown (Min)16.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp30V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)5A (8/20µs)
Power - Peak Pulse300W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency25pF @ 1MHz
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package16-SO
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SM16LC15CE3/TR13
Related LinksSM16LC15, SM16LC15CE3/TR13 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
SM16LC15CE3/TR13 Details Description
Related parts for SM16LC15CE3/TR13
DIODE GEN PURP 600V 8A TO262 datasheet.pdf
IC SW CURR LIMIT HI SIDE 8-MSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS STR 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
RES 140K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 16.9K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE GPP 1.5A 100V DO-214AA datasheet.pdf
D SUB -REAR RELEASE CONTACTS datasheet.pdf
CAP FILM 36NF 5% 1400VDC RAD datasheet.pdf