Microsemi Commercial Components SM16LC24C/TR13
SM16LC24C/TR13 picture photo
Mfg. Part Number
SM16LC24C/TR13
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 24VWM 55VC SO16
Datasheet Download
SM16LC24C/TR13.pdf
Availability of SM16LC24C/TR13
QUANTITY
SM16LC24C/TR13 Order Process
Ship out your order
Specifications of SM16LC24C/TR13
Internal Part NumberEIS-SM16LC24C/TR13
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels8
Voltage - Reverse Standoff (Typ)24V
Voltage - Breakdown (Min)26.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp55V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)5A (8/20µs)
Power - Peak Pulse300W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency25pF @ 1MHz
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package16-SO
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SM16LC24C/TR13
Related LinksSM16LC2, SM16LC24C/TR13 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
SM16LC24C/TR13 Details Description
Related parts for SM16LC24C/TR13
BATTERY PACK NIMH 9.6V 6500 MAH datasheet.pdf
IC INVERTER 8-SSOP datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 630V NP0 2220 datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS 5.08MM PNL MNT datasheet.pdf
RES SMD 51.1 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
RES SMD 16.5 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
OSC PROG 1.3NS 30PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 64WLCSP datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf