Tripp Lite SM2200RMNAFTA
SM2200RMNAFTA picture photo
Mfg. Part Number
SM2200RMNAFTA
Manufacturer
Product Category
UPS Systems
Brief Description
UPS 2200VA 1600W 8OUT RACK/TOWER
Datasheet Download
SM2200RMNAFTA.pdf
Availability of SM2200RMNAFTA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SM2200RMNAFTA Order Process
Ship out your order
Specifications of SM2200RMNAFTA
Internal Part NumberEIS-SM2200RMNAFTA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHow to Select a Tripp Lite UPS System (Below 5 kVA)
RoHS InformationDeclaration of Conformity
Standard Package1
Category Line Protection, Distribution, Backups
FamilyUPS Systems
SeriesSmart Pro®
TypeLine Interactive (Input Regulation)
ApplicationsNetwork, Single Phase
FormRackmount
Power - Rated2.2kVA / 1600W
AC Outlets8 (UPS)
Backup Time - Max Load6 minutes
Media Lines Protected-
Voltage - Output120V
Connector - AC InputNEMA 5-20P
Connector - AC OutputNEMA 5-15R (4), NEMA 5-20R (4)
Cord Length10' (3.05m)
Size19.02" L x 17.48" W x 3.50" H (483.0mm x 444.0mm x 89.0mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SM2200RMNAFTA
Related LinksSM2200, SM2200RMNAFTA Datasheet, Tripp Lite Distributor
SM2200RMNAFTA Details Description
Related parts for SM2200RMNAFTA
RES ARRAY 9 RES 470K OHM 10SIP datasheet.pdf
RES SMD 205 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 250MW TSFP-3 datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 16V 10% 2917 datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
RES 541 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
ADC 12BIT 8CH 0.5-1MSPS 16-TSSOP datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
RES 95.3 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf