Stackpole Electronics Inc. SM2615BTR100
SM2615BTR100 picture photo
Mfg. Part Number
SM2615BTR100
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1 OHM 0.1% 1W 2615
Datasheet Download
SM2615BTR100.pdf
Availability of SM2615BTR100
QUANTITY
SM2615BTR100 Order Process
Ship out your order
Specifications of SM2615BTR100
Internal Part NumberEIS-SM2615BTR100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPulse Handling Resistor Solutions
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package1,500
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesSM
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1
Tolerance±0.1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / Case2615 J-Lead
Supplier Device Package2615
Size / Dimension0.280" L x 0.150" W (7.10mm x 3.80mm)
Height0.157" (4.00mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SM2615BTR100
Related LinksSM2615, SM2615BTR100 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
SM2615BTR100 Details Description
Related parts for SM2615BTR100
TERM BLOCK HDR 3POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 75A D2PAK datasheet.pdf
OSC TCXO 20.000MHZ SINE WAVE SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
RES 583 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 110.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 24POS GOLD datasheet.pdf
RES 8K OHM 1/2W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
OSC XO 62.5MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
FUSE INLINE FAST/ACT 2A 300V datasheet.pdf