Stackpole Electronics Inc. SM2615FT113R
SM2615FT113R picture photo
Mfg. Part Number
SM2615FT113R
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 113 OHM 1% 1W 2615
Datasheet Download
SM2615FT113R.pdf
Availability of SM2615FT113R
QUANTITY
SM2615FT113R Order Process
Ship out your order
Specifications of SM2615FT113R
Internal Part NumberEIS-SM2615FT113R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPulse Handling Resistor Solutions
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package1,500
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesSM
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)113
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / Case2615 J-Lead
Supplier Device Package2615
Size / Dimension0.280" L x 0.150" W (7.10mm x 3.80mm)
Height0.157" (4.00mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SM2615FT113R
Related LinksSM2615, SM2615FT113R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
SM2615FT113R Details Description
Related parts for SM2615FT113R
IC MCU 8BIT 1.5KB OTP 8SOIC datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 120K OHM 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 470K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 EYELET datasheet.pdf
10.8MM GUIDE MODULE ASSY datasheet.pdf
LED PRISM 2MM SQ HI INT GRN SMD datasheet.pdf
RES SMD 590K OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
FIXED IND 2.7UH 378MA 490 MOHM datasheet.pdf
RES 604K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
RES 11 OHM 50W 1% TO220 datasheet.pdf