Stackpole Electronics Inc. SM2615FT16R9
SM2615FT16R9 picture photo
Mfg. Part Number
SM2615FT16R9
Brief Description
RES SMD 16.9 OHM 1% 1W 2615
Datasheet Download
SM2615FT16R9.pdf
Availability of SM2615FT16R9
QUANTITY
SM2615FT16R9 Order Process
Ship out your order
Specifications of SM2615FT16R9
Internal Part NumberEIS-SM2615FT16R9
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)16.9
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / Case2615 J-Lead
Supplier Device Package2615
Size / Dimension0.280" L x 0.150" W (7.10mm x 3.80mm)
Height0.157" (4.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SM2615FT16R9
Related LinksSM2615, SM2615FT16R9 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
SM2615FT16R9 Details Description
Related parts for SM2615FT16R9
CONN SOCKET 20-24AWG GOLD CRIMP datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZ2 PG16 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
RES 2.5M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
POT 20K OHM 1/20W CARBON LINEAR datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
METRAL HDR STR PF 4X6 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
PINLESS VERT QKE HDR datasheet.pdf
THERMAL BONDING FILM 12"X180YD datasheet.pdf