Stackpole Electronics Inc. SM2615FT174R
SM2615FT174R picture photo
Mfg. Part Number
SM2615FT174R
Brief Description
RES SMD 174 OHM 1% 1W 2615
Datasheet Download
SM2615FT174R.pdf
Availability of SM2615FT174R
QUANTITY
SM2615FT174R Order Process
Ship out your order
Specifications of SM2615FT174R
Internal Part NumberEIS-SM2615FT174R
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)174
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / Case2615 J-Lead
Supplier Device Package2615
Size / Dimension0.280" L x 0.150" W (7.10mm x 3.80mm)
Height0.157" (4.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SM2615FT174R
Related LinksSM2615, SM2615FT174R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
SM2615FT174R Details Description
Related parts for SM2615FT174R
RES 4.7K OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH MINI SPDT ROLLER PCB datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 50W datasheet.pdf
DC-DC CONVRT +/-15V 30W +/-1. datasheet.pdf
TOOL KIT W/CABLE GUIDES datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
IC REG LDO 1V 1A DFN-3030-8 datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
INDCTR LIGHT datasheet.pdf
CAP FILM 4.7NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf