Stackpole Electronics Inc. SM2615FT174R
SM2615FT174R picture photo
Mfg. Part Number
SM2615FT174R
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 174 OHM 1% 1W 2615
Datasheet Download
SM2615FT174R.pdf
Availability of SM2615FT174R
QUANTITY
SM2615FT174R Order Process
Ship out your order
Specifications of SM2615FT174R
Internal Part NumberEIS-SM2615FT174R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPulse Handling Resistor Solutions
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package1,500
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesSM
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)174
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / Case2615 J-Lead
Supplier Device Package2615
Size / Dimension0.280" L x 0.150" W (7.10mm x 3.80mm)
Height0.157" (4.00mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SM2615FT174R
Related LinksSM2615, SM2615FT174R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
SM2615FT174R Details Description
Related parts for SM2615FT174R
RES ARRAY 6 RES 33 OHM 12SRT datasheet.pdf
LED YELLOW CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
TRANS NPN DARL 60V 2A TO-220 datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
CONN PLUG 17POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
MANUAL RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 65.7K OHM 1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
RES 787 OHM 1.5W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
CONN HDR 51POS 0.100 T/H TIN datasheet.pdf