Stackpole Electronics Inc. SM2615FT56R2
SM2615FT56R2 picture photo
Mfg. Part Number
SM2615FT56R2
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 56.2 OHM 1% 1W 2615
Datasheet Download
SM2615FT56R2.pdf
Availability of SM2615FT56R2
QUANTITY
SM2615FT56R2 Order Process
Ship out your order
Specifications of SM2615FT56R2
Internal Part NumberEIS-SM2615FT56R2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPulse Handling Resistor Solutions
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package1,500
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesSM
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)56.2
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / Case2615 J-Lead
Supplier Device Package2615
Size / Dimension0.280" L x 0.150" W (7.10mm x 3.80mm)
Height0.157" (4.00mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SM2615FT56R2
Related LinksSM2615, SM2615FT56R2 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
SM2615FT56R2 Details Description
Related parts for SM2615FT56R2
CONN RCPT .100" 5POS GOLD PCB datasheet.pdf
CONN HEADER 39POS SNGL 2MM SMD datasheet.pdf
IC OCTAL D TRANSP LATCH 20TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 1.05K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 6 PWR 24SGL 1.57MM datasheet.pdf
CONN HEADER VERT GOLD 17POS datasheet.pdf
INSERT FFA.3S.314. FOR 14LV datasheet.pdf
SPLICER-REDUCER IN-LINE ALUMINUM datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CTV 26C 26#20 PIN J/N RECP datasheet.pdf
TV 6C 6#12 SKT RECP datasheet.pdf
CAP 220 UF 20% 25 V datasheet.pdf