Stackpole Electronics Inc. SM2615FT7R68
SM2615FT7R68 picture photo
Mfg. Part Number
SM2615FT7R68
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 7.68 OHM 1% 1W 2615
Datasheet Download
SM2615FT7R68.pdf
Availability of SM2615FT7R68
QUANTITY
SM2615FT7R68 Order Process
Ship out your order
Specifications of SM2615FT7R68
Internal Part NumberEIS-SM2615FT7R68
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPulse Handling Resistor Solutions
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package1,500
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesSM
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.68
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / Case2615 J-Lead
Supplier Device Package2615
Size / Dimension0.280" L x 0.150" W (7.10mm x 3.80mm)
Height0.157" (4.00mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SM2615FT7R68
Related LinksSM2615, SM2615FT7R68 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
SM2615FT7R68 Details Description
Related parts for SM2615FT7R68
IC SW DUAL ANLG CMOS N/O 16-DIP datasheet.pdf
RES SMD 649 OHM 1% 3W 6227 datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS 2MM VERT T/H datasheet.pdf
CABINET ALUM UNPAINTED 8"LX10"W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
OSC PROG 5NS 30PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
RES SMD 24.9K OHM 0.15W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS .100" TH GLD datasheet.pdf
IC CLK GENERATOR 1.7MHZ 8UMAX datasheet.pdf