Stackpole Electronics Inc. SM2615FT806R
SM2615FT806R picture photo
Mfg. Part Number
SM2615FT806R
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 806 OHM 1% 1W 2615
Datasheet Download
SM2615FT806R.pdf
Availability of SM2615FT806R
QUANTITY
SM2615FT806R Order Process
Ship out your order
Specifications of SM2615FT806R
Internal Part NumberEIS-SM2615FT806R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPulse Handling Resistor Solutions
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package1,500
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesSM
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)806
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / Case2615 J-Lead
Supplier Device Package2615
Size / Dimension0.280" L x 0.150" W (7.10mm x 3.80mm)
Height0.157" (4.00mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SM2615FT806R
Related LinksSM2615, SM2615FT806R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
SM2615FT806R Details Description
Related parts for SM2615FT806R
SWITCH THUMBWHEEL BCD REAR MT BK datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 20A IPAK datasheet.pdf