Stackpole Electronics Inc. SM2615FTR107
SM2615FTR107 picture photo
Mfg. Part Number
SM2615FTR107
Brief Description
RES SMD 0.107 OHM 1% 1W 2615
Datasheet Download
SM2615FTR107.pdf
Availability of SM2615FTR107
QUANTITY
SM2615FTR107 Order Process
Ship out your order
Specifications of SM2615FTR107
Internal Part NumberEIS-SM2615FTR107
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.107
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / Case2615 J-Lead
Supplier Device Package2615
Size / Dimension0.280" L x 0.150" W (7.10mm x 3.80mm)
Height0.157" (4.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SM2615FTR107
Related LinksSM2615, SM2615FTR107 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
SM2615FTR107 Details Description
Related parts for SM2615FTR107
IC Z8 GP MCU 8K OTP 28SSOP datasheet.pdf
RES SMD 274 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RES 3 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 18PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
SENSOR 1000PSIS M12 5V datasheet.pdf
RES 2.2M OHM 1/8W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 806 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 19POS 5.08MM datasheet.pdf