Stackpole Electronics Inc. SM2615FTR383
SM2615FTR383 picture photo
Mfg. Part Number
SM2615FTR383
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.383 OHM 1% 1W 2615
Datasheet Download
SM2615FTR383.pdf
Availability of SM2615FTR383
QUANTITY
SM2615FTR383 Order Process
Ship out your order
Specifications of SM2615FTR383
Internal Part NumberEIS-SM2615FTR383
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPulse Handling Resistor Solutions
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package1,500
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesSM
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.383
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / Case2615 J-Lead
Supplier Device Package2615
Size / Dimension0.280" L x 0.150" W (7.10mm x 3.80mm)
Height0.157" (4.00mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SM2615FTR383
Related LinksSM2615, SM2615FTR383 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
SM2615FTR383 Details Description
Related parts for SM2615FTR383
FUSE CLIP CART 250V 30A CHASSIS datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD 1X1 16SOIC datasheet.pdf
RACK ECONOMIZER 66.56X22 X 25.5" datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 128POS STRGHT PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS RT ANG W/SCKT datasheet.pdf
PRINTER RIBBONS datasheet.pdf
CBL ASSY 9913 UHFM UHFM datasheet.pdf
RES SMD 0.2 OHM 1/2W 2516 WIDE datasheet.pdf
LIGHTPIPE PNL MT CONVEX 1.200" datasheet.pdf