Stackpole Electronics Inc. SM2615FTR750
SM2615FTR750 picture photo
Mfg. Part Number
SM2615FTR750
Brief Description
RES SMD 0.75 OHM 1% 1W 2615
Datasheet Download
SM2615FTR750.pdf
Availability of SM2615FTR750
QUANTITY
SM2615FTR750 Order Process
Ship out your order
Specifications of SM2615FTR750
Internal Part NumberEIS-SM2615FTR750
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.75
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / Case2615 J-Lead
Supplier Device Package2615
Size / Dimension0.280" L x 0.150" W (7.10mm x 3.80mm)
Height0.157" (4.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SM2615FTR750
Related LinksSM2615, SM2615FTR750 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
SM2615FTR750 Details Description
Related parts for SM2615FTR750
RES SMD 17.8OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 9.76K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 35V 10% RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 50UH 4.5A 30 MOHM TH datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.150" 3MM 2LD datasheet.pdf
RES SMD 2.67K OHM 0.1% 1/6W 0603 datasheet.pdf
CONN HDR 35POS 0.200 T/H TIN datasheet.pdf