Stackpole Electronics Inc. SM2615JTR100
SM2615JTR100 picture photo
Mfg. Part Number
SM2615JTR100
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.1 OHM 5% 1W 2615
Datasheet Download
SM2615JTR100.pdf
Availability of SM2615JTR100
QUANTITY
SM2615JTR100 Order Process
Ship out your order
Specifications of SM2615JTR100
Internal Part NumberEIS-SM2615JTR100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPulse Handling Resistor Solutions
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package1,500
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesSM
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.1
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / Case2615 J-Lead
Supplier Device Package2615
Size / Dimension0.280" L x 0.150" W (7.10mm x 3.80mm)
Height0.157" (4.00mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SM2615JTR100
Related LinksSM2615, SM2615JTR100 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
SM2615JTR100 Details Description
Related parts for SM2615JTR100
HEX STANDOFF M3 NYLON 10MM datasheet.pdf
RES SMD 287 OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
CAP FILM 0.022UF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
TOOL ERGONOMIC CRIMP COAXIAL datasheet.pdf
KIT DEV TEST EZRADIOPRO SI4032 datasheet.pdf
IC FPGA 34 I/O 44PLCC datasheet.pdf
RES 2.4K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 50V C0G 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 20% 400V SCREW datasheet.pdf
SC 3.81/09/180F 3.2SN BK BX datasheet.pdf
750 TB PCB CONNECTOR datasheet.pdf
CRYSTAL 36.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf