| Internal Part Number | EIS-SM3-19.44M | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Clock/Timing - Application Specific | |
| Series | SM3 | |
| Packaging | Tube | |
| PLL | Yes | |
| Main Purpose | Ethernet, ADM, DSLAM, SONET/SDH, Stratum, TDM | |
| Input | LVCMOS | |
| Output | LVCMOS | |
| Number of Circuits | 1 | |
| Ratio - Input:Output | 4:3 | |
| Differential - Input:Output | No/No | |
| Frequency - Max | 19.44MHz | |
| Voltage - Supply | 3.135 V ~ 3.465 V | |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C | |