Tripp Lite SM3000RMNAFTA
SM3000RMNAFTA picture photo
Mfg. Part Number
SM3000RMNAFTA
Manufacturer
Product Category
UPS Systems
Brief Description
UPS 3000VA 2250W 9OUT RACK/TOWER
Datasheet Download
SM3000RMNAFTA.pdf
Availability of SM3000RMNAFTA
QUANTITY
SM3000RMNAFTA Order Process
Ship out your order
Specifications of SM3000RMNAFTA
Internal Part NumberEIS-SM3000RMNAFTA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesUPS Systems Basics
How to Select a Tripp Lite UPS System (Below 5 kVA)
RoHS InformationDeclaration of Conformity
Standard Package1
Category Line Protection, Distribution, Backups
FamilyUPS Systems
SeriesSmart Pro®
TypeLine Interactive (Input Regulation)
ApplicationsNetwork, Single Phase
FormRackmount
Power - Rated3kVA / 2250W
AC Outlets9 (UPS)
Backup Time - Max Load4 minutes
Media Lines Protected-
Voltage - Output120V
Connector - AC InputNEMA L5-30P
Connector - AC OutputNEMA 5-15R (4), NEMA 5-20R (4), NEMA L5-30R (1)
Cord Length10' (3.05m)
Size19.02" L x 17.48" W x 3.50" H (483.0mm x 444.0mm x 89.0mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SM3000RMNAFTA
Related LinksSM3000, SM3000RMNAFTA Datasheet, Tripp Lite Distributor
SM3000RMNAFTA Details Description
Related parts for SM3000RMNAFTA
VARISTOR 622V 40KA DISC 40MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES 4.64K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 816 OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 24POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .051M 32POS datasheet.pdf
RES 137K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC DAC 16BIT SPI 14TSSOP datasheet.pdf
CABLE SOCKET 3POLE datasheet.pdf
MOSFET N/P-CH 30V 8.1A/7A 8SOP datasheet.pdf
Connector Header 68 Position 0.039" (1.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf