Amphenol Industrial SM3106RC-20-82S
SM3106RC-20-82S picture photo
Mfg. Part Number
SM3106RC-20-82S
Brief Description
CONN PLUG 17POS INLINE SKT
Datasheet Download
SM3106RC-20-82S.pdf
Availability of SM3106RC-20-82S
QUANTITY
SM3106RC-20-82S Order Process
Ship out your order
Specifications of SM3106RC-20-82S
Internal Part NumberEIS-SM3106RC-20-82S
FamilyCircular Connectors
SeriesSM, MIL-5015 Derivative
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions17
Shell Size - Insert20-82
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SM3106RC-20-82S
Related LinksSM3106R, SM3106RC-20-82S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
SM3106RC-20-82S Details Description
Related parts for SM3106RC-20-82S
IC 10-BIT LV BUS SWITCH 24-SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 3.1V 0.1A SOT23-5 datasheet.pdf
HEADER OPEN .018"DIA .900 64POS datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 20W STER 64TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MOD RED 350LM datasheet.pdf
SLEEVING BRAIDED NYLON BLK 200' datasheet.pdf
PUNCH ASSY SQUARE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR TPD1S514 datasheet.pdf
CRYSTAL 50.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf