Copal Electronics SM31A202
SM31A202 picture photo
Mfg. Part Number
SM31A202
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 2K OHM 0.125W SMD
Datasheet Download
SM31A202.pdf
Availability of SM31A202
QUANTITY
SM31A202 Order Process
Ship out your order
Specifications of SM31A202
Internal Part NumberEIS-SM31A202
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCopal - SMD Trimmer Potentiometers
3D ModelSM31A202
Standard Package200
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesSM31
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2k
Power (Watts)0.125W, 1/8W
Tolerance±20%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns5
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleJ Lead
Size / DimensionSquare - 0.173" L x 0.154" W x 0.134" H (4.40mm x 3.90mm x 3.40mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SM31A202
Related LinksSM31, SM31A202 Datasheet, Copal Electronics Distributor
SM31A202 Details Description
Related parts for SM31A202
CAP ALUM 56UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS 28AWG MTA-100 datasheet.pdf
CHOKE COMMON MODE 10000UH datasheet.pdf