Copal Electronics SM31B502
SM31B502 picture photo
Mfg. Part Number
SM31B502
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 5K OHM 0.125W SMD
Datasheet Download
SM31B502.pdf
Availability of SM31B502
QUANTITY
SM31B502 Order Process
Ship out your order
Specifications of SM31B502
Internal Part NumberEIS-SM31B502
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCopal - SMD Trimmer Potentiometers
3D ModelSM31B502
Standard Package200
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesSM31
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5k
Power (Watts)0.125W, 1/8W
Tolerance±20%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns5
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleGull Wing
Size / DimensionSquare - 0.173" L x 0.154" W x 0.134" H (4.40mm x 3.90mm x 3.40mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SM31B502
Related LinksSM31, SM31B502 Datasheet, Copal Electronics Distributor
SM31B502 Details Description
Related parts for SM31B502
TRANS PNP 40V 0.8A TO-92 datasheet.pdf
FIXED IND 330NH 500MA 900 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 2.7 OHM 5% 2W 4124 datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
TRIMMER 250K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 200W datasheet.pdf
CAP FILM 4700PF 10% 1KVDC 2DIP datasheet.pdf
RES 50 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
MODULE FEMALE 5POS CRIMP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W datasheet.pdf