Copal Electronics SM31W104
SM31W104 picture photo
Mfg. Part Number
SM31W104
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 100K OHM 0.125W SMD
Datasheet Download
SM31W104.pdf
Availability of SM31W104
QUANTITY
SM31W104 Order Process
Ship out your order
Specifications of SM31W104
Internal Part NumberEIS-SM31W104
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCopal - SMD Trimmer Potentiometers
3D ModelSM31W104
Standard Package200
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesSM31
PackagingBulk
Resistance (Ohms)100k
Power (Watts)0.125W, 1/8W
Tolerance±20%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns5
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleJ Lead
Size / DimensionSquare - 0.154" L x 0.126" W x 0.154" H (3.90mm x 3.20mm x 3.90mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SM31W104
Related LinksSM31, SM31W104 Datasheet, Copal Electronics Distributor
SM31W104 Details Description
Related parts for SM31W104
CONV INPUT 8-35VDC OUTPUT 12V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 EXTEND datasheet.pdf
Connector Quick Connect Tab 17-20 AWG 0.110" (2.79mm) Crimp datasheet.pdf
CONN HEADER BACKPLAN 200POS GOLD datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.032" NYLON 11MM datasheet.pdf
HDWR INS TAB datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPST 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MNT PIN datasheet.pdf